A szennyvíztisztító telep egy több rekeszből álló, az építési terv szerinti kialakítású, vasbeton műtárgy és a hozzátartozó acélszerkezetű vázra szerelt üvegtáblás felépítményű épület. Ez a műtárgy egy eleveniszapos, élő (növényi gyökér) biofilm-hordozókkal intenzifikált, kaszkádrendszerű, teljes biológiai tisztítás technológiájának befogadására alkalmas. Szennyvízmennyiség: Ql2Om3Inap Q11=5m3/óraA szennyvíztisztító a hulladéklerakó telepen belül több helyről érkező szennyvizet fogad.Ezek egy része nem kommunális jellegű tehát külön szűrésre nincs szükség:
Ezeken kívül kommunális jellegű szennyvíz:
Ezen utóbbi vizek a műtárgyba daraboló átemelő szivattyú segítségével jutnak be.A tisztítási technológia folyamatának pontos leírását külön technológiai műszaki leírás, kezelési utasítás tartalmazza.
A szennyvíztisztító telep felszín alatti szerkezete egy több rekeszből (medencéből) álló vasbeton műtárgy.A medencék méretei:
Összesen: 102,89 m2
A szennyvíztisztító telep részeként került megépítésre, a kezelőszemélyzet szociális blokkja,amely kiegészült a kazánház, a fúvógépház, valamint az elektromos szekrények helyiségével.A szociális rész tartalmazza a fekete- és fehér öltözőt, illetve a zuhanyzó-WC-kézmosóegyüttest, megfelelve a munkavédelmi, Valamint közegészségügyi előírásoknak.
Az épületrész hagyományos téglafalazattal, é5 Vasbeton Vízszintes teherhordó szerkezettel kapcsolódik a vasbeton medencéhez. A főfalak 30 cm, illetve 25 cm, a válaszfalak 10 cm vastagságú POROTHERM tégla falazattal készülnek.
Az épület adatai
Általános
Bouthers Venlo típusú holland gyártmányú üvegház.Az üvegház szerkezeti elemei tűzi horganyzott acélból, az oldal és a végfalak, valamint a tető alumínium profilból készülnek.
Szellőztetés
Az egyenletes klímavezérlés elengedhetetlen feltétele a megfelelő szellőztetési kapacitás és a pontos szerelés. A tetőszerkezetbe épített üvegtáblák méretétől függően lehetőség van 1, 2 vagy 3 táblás szellőző beépítésére. A szellőzőkben az egyes üvegtáblák 0,825 vagy 1 m hosszúak lehetnek. Lengőkar, vagy fogasléc/tolórúd rendszer beépítése által a szellőztetés elektromosan vezérelhető. A két rendszer együttes alkalmazásával maximális szellőztetési kapacitás érhető el.
A Regionális Hulladéklerakó telep vízbekötéssel rendelkezik. Az telken belül a tervezett üvegház épület vízigénye erről biztosítható.Az épület napi vízfogyasztása: 0,8 m3/d.Az épület melegvíz-ellátását falra szerelhető, függőleges kivitelű zárt rendszerű elektromos forróvíztároló biztosítja. A készülék típusa: HAJDU Z120E 120 literes tároló-térfogattal.A vízhálózat anyaga: épületen belül unipipe vezeték. Az épületen belül haladó vízvezetékeket 9mm vastagságban TUBOLIT típusú zárt cellás hőszigeteléssel kellett ellátni.
Az üvegház épület a lerakó telepen keletkező csurgalék és szennyvíz tisztítását végzi. Az épülethez az előírt technológiai elvárások a következők:
Az üvegház épületben keletkező szennyvizek mennyisége a következő:
Kommunális szennyvíz: 0,8 m3/d.
Az épületben egyrészt a hulladéklerakótól, a másrészt a komposztáló épület és az üvegház épület kommunális szennyvizét tisztítjuk meg.
A komposztáló kommunális szennyvizét kültéri gyűjtőaknába elhelyezett vágószerkezetes átemelő-szivattyúval juttatjuk el az épületbe.
A szennyvíztisztító épületben kialakított szociális blokktól a szennyvizet zárt vágószerkezetes átemelő-szivattyúhoz vezetjük. A szivattyú típusa: WILO DRAIN LIFT KH 32-0,4 EM (V=0,8m3/h, H=5,0m).
Az épület, fűtési igényét biztosítjuk földgáz energiahordozóról. A területen nem található vezetékes gázhálózat, ezért az épület gázellátását PB-gáztartállyal biztosítjuk.
Kazán típusa: VIESSMAN VITOPEND-100 24 kW-os zárt égésterű gázkazán
A beépített készülék max. gázfogyasztása: 2,8 m3/h.
Az épületben elhelyezett VIESSMANN Vitopend-l00 24 kW-os zárt égésterű gázkazán biztosítja a fűtési igényt. A kazán beépített keringtető szivattyúval, tágulási tartállyal és biztonsági szeleppel rendelkezik.
A későbbiekben a fűtési energiaellátást opcionálisan, a területen üzemelő gázmotor hulladék-hőjével kívánjuk biztosítani. A kazánházba 5/4” csatlakozást szükséges kialakítani. Az épületet hőcserélővel választjuk le, melynek típusa SWEP SSP 2000 B8Hx30/1P-SC- S(4x3,4”).
A kazánházban és az üvegházi szabadon szerelt fűtési vezetékek rézcsövek forrasztott kötésekkel. A primer oldali vezetékek acélcsövek hegesztett kötésekkel.
Az épületben lévő fúvógépház és az elektromos helyiséget látjuk el szellőzéssel. Mindkét helyiségben tízszeres légcserét biztosítunk. Az elektromos helyiségben a télen a fagymentes szellőzés miatt légcsatornába épített elektromos fűtőregisztert építünk.A szellőző csőventilátorok típusa: HELIOS RR l00C V=l00m3/h, dp=200Pa
A létesítmény épületeinek tűzrendészeti besorolása D mérsékelten tűzveszélyes, egy tűzszakasz.
Az épületekben kialakított helyiségek jellegük szerint:
Általában: normál, száraz helyiség
Öltözők, WC: időszakosan nedves helyiségek
Zuhanyzó, üvegház: nedves helyiség
A kültéri szekrénytől mért földkábeles betáplálással jut cl az energia az üvegház épület
elektromos kapcsolóterében elhelyezett elosztóba, ahonnan külön biztosítás után közvetlenül
a gyűjtősínről egy megszakítón keresztül biztosítunk tápellátást a helyiségbe telepítendő
elosztóhoz.
A létesítmény világítási berendezése részére a helyiségek jellegének megfelelő fénycső
armatúrákat, kompakt fénycsöves lámpatesteket helyezünk el.
A világítási berendezés helyiségenként kapcsolható.
A külső bejáratoknál mozgásérzékelős lámpatestek kerülnek elhelyezésre, melyek a beépített
mozgásérzékelő segítségével automatikusan is felkapcsolódnak, este mozgás esetén.
Az üvegház területén thermo ventilátorok kerülnek elhelyezésre. A ventilátorok vezérlése fali termosztátról történik. A termosztát a gépész kiírásban szerepel.
Az üvegház tetején lévő ablakokat az üvegházon belülről a falról soronként villamos távvezéreléssel az ablakokra szerelt mozgató motorokkal lehet nyitni.
A vápákat elektromos hó és jégolvasztó fűtőkábellel látjuk cl. A vápafűtés szabályzója üvegház automatikus szellőztető „FE”jelű elosztójába lesz elhelyezve.
Az épület fém szerkezetét villámvédelem céljára természetes felfogóként illetve levezetőként felhasználjuk. A fémszerkezetet egybefüggővé kell tenni, azokon a helyeken ahol esetleg nem alkot egybefüggő fémszerkezetet. A terven jelölt helyeken a fém szerkezetű pilléreket külső földeléssel el kellett látni. A földelőket az épületen kívül a földbe fektetett laposacél földelő vezetővel össze kell kötni.
A túlfeszültség-védelem kialakítása a fent leírt módon megtörténik.
A létesítmény épületeinek tűzrendészeti besorolása D mérsékelten tűzveszélyes, egy tűzszakasz.
A tűzvédelmi lekapcsolás központilag a telepi főelosztóról lehetséges.