A telep célja, a depónián lerakott kommunális hulladékban keletkező biogáz összegyűjtése és további felhasználása.
A régi lerakó egy részén már korábban kiépített volt a gázgyűjtő kútrendszer (110db függőleges kút), a régi lerakó többi részen (95db függőleges kút), valamint az új lerakóban (56db függőleges kút) a KA keretein belül került kiépítésre.
Az üzemnek kezdetben a régi lerakóból elvezetendő gázt kell tudnia fogadni, későbbiekben pedig az új hulladéklerakóból elvezetendő gázt is fel kell dolgozni, hasznosítani kell.
A gáz elszívásához minimálisan 330m3/óra szívókapacitás biztosított. Az üzemnek 110kW elektromos teljesítménnyel és minimálisan 220kW hőkapacitással kell üzemelnie.
a biogáz jellemzői 0ºC hőmérséklet és 101kPa nyomás mellett)
A technológiai berendezések monolit betonalapon nyugvó, előre gyártott konténer-házakban kerültek felszerelésre. A szívó és nyomóoldali csővezeték szakaszokba vákuum — és nyomásmérő műszereket kellett beépíteni, valamint hőmérőket, a különböző értékek bármely időpontban történő méréséhez. A gázszivattyú konténer „A” tűzveszélyességi osztályú épületnek minősül, ezért a villámvédelemre különösen oda kellett figyelni az esetleges robbanásveszély csökkentése véget.
Az égési maradékanyagban (kipufogógáz) a szennyezőanyagok mennyisége nem haladhatja meg az adott területre érvényes határértéket. Ezt a létesítmény felépítése után méréssel igazolni kellett.
A konténerben két szivattyú van beszerelve, és elegendő hely biztosított egy további szivattyú számára.
A kinyert gázban az oxigén és a metán mennyiségét mérni kell (minimálisan 400 Nm3/h
kapacitású gázmérővel).
A szívó- és nyomócsöveken az értékek bármikor mérésére vákuum- és nyomásmérő
műszereket, továbbá hőmérőket kellett felszerelni.
Alap mérete: 9,86 x 2,66 x 0,3 m
Hosszúság (külső)
Gépház: 6,055m
Kezelő helyiség: 3,60m
Külső magasság: 2,68m
Belső magasság: 2,35m
Gépház 13,41m2
Kezelő helyiség 6.46m2
19,87m2
A konténer „A” tűzveszélyességi osztályba tartozik ás önálló tűzvédelemmel kellett ellátni. A konténer kialakításánál olyan műszaki megoldásokat kellett alkalmazni az alkalmazott anyagok tekintetében, amelyek megfelelnek az „A” fokozottan tűz és robbanásveszélyes tűzveszélyességi osztályú létesítmények követelményeinek.
Természetes szellőzés biztosított nyitható ajtókon keresztül; gázszivattyú konténerben I db automatikus üzemű RB-s szivattyú kapcsol be, gázveszély esetén és 20x20cm-es szellőzőrácson keresztül szellőzteti ki a helyiséget.
A fáklya maximális égetőkapacitása: 600m3/h,
Szabályozási tartomány: 10-100%
A fáklyát folyamatosan kell üzemeltetni, kapacitása a kinyert gáz mennyiségétől függően változik. Távozási magasság 12m a terepszint fölött. Az égési maradékban lévő szennyezőanyagok mennyisége nem haladhatja meg az adott területre érvényes határértékeket.
A gázégető berendezés vasbeton alapja 15.3.3.2. sz. terv alapján vasbetonból készül terv szerint a magyar szabványnak megfelelően.
A vezérlőszekrénynek lemez alapja vasbetonból készült a magyar szabványnak megfelelően.
A vezérlő szekrény “A” kategóriájú tűzvédelmi osztályba tartozik, és egyedi
villámvédelemmel kellett ellátni.
Egy konténerre szerelt blokkfűtőmű készült monolit aljzattal. A konténerek alapját ÚT 2- 3.101:1993 számú szabványnak előírásainak megfelelő földművön helyezték el. A konténerépületek alatti szerelőbetonból készült alap alá 600g/m2 tömörségű geotextíliát fektettek.
A konténerépületek alatti szerelőbetonból készült alap 10cm Cl 0/l 2-24/KK betonból készült MSZ4719 számú magyar szabványnak megfelelően.
A blokkfűtőmű teljesítményére vonatkozó adatok:
A tervezett gázmotor kibocsátási szintjei nem haladhatják meg a következó’ értékeket:
A kibocsátási értékeknek meg kell felelni a 14/2001. (V.9.) KöM-EüM-FVM együttes rendeletének és az azt módosító érvényes előírásoknak rendeletben előírtaknak.
A 21/2001 (II. 14) korm. Rendeletet és a 17/2001 (VIII.3) Köm rendeletet is a terület üzemeltetőjének be kell tartani.
A motort és a generátort acélprofilokból készült hegesztett keretre szerelték fel.
A bekapcsolási feszültséget és a vezérlőfeszültséget legalább 24 V-os akkumulátorról
iztosították.
motor hűtési rendszerét levegőszellőztetés illetve vízhűtés adja.
A megfelelő elégetendő gáz biztosítása érdekében egy keverő modult kellett telepíteni.
A transzformátorházba egy áramkimaradás-érzékelőt és egy kapcsolásvezérlőt kellett felszerelni.
Szükséges gáz: 180 m3/óra biogáz, 1 8MJ/Nm3 fűtőértékkel
Villamos energiaszükséglet: 110kW
Hőenergia termelés: legalább 220kW (40m3/óra)
A tervezett gáz-berendezés emissziós értékei nem haladják meg az alábbi értékeket:
Áramelosztó, fogyasztásmérő, vezérlő szekrény és kezelőpult szolgál a motor, illetve a gázfáklya vezérlésére. A modulok a villamos energiát a szigetüzemű hálózat egy adott pontjához csatlakoznak, amelynek fogyasztását mérni kell.
A motortérben elhelyezett gázkészülékeket és csővezetékeket az Összes létesítményben felső és alsó szellőző nyílások kialakításával kell ellátni.
Lemezalap mérete: 6,26 x 7,28 x 0,3m
Szélesség (külső): 2,435m
Hosszúság (külső): 6,055m
Külső magasság: 2,68m
Belső magasság: 2,35m
Gépház 13,41m2
A konténer „A” tűzveszélyességi osztályba tartozik és önálló tűzvédelenimel kellett ellátni. A konténer kialakításánál olyan műszaki megoldásokat kellett alkalmazni az alkalmazott anyagok tekintetében, amelyek megfelelnek az „A” fokozottan tűz és robbanásveszélyes tűzveszélyességi osztályú létesítmények követelményeinek.
A hulladéklerakó üzemtől induló és a tartályok között a talajszint alatt elvezetett csővezetékek KPE anyagból készültek, a tartályokhoz csatlakozó földfeletti csövek és a belső csövek KO acélból készültek.
A víztelenítőt azon pontot megelőzően kellett felszerelni, ahol a fő gyűjtőcsövek a szivattyúházhoz csatlakoznak. A víztelenítőt a szivattyúházon kívül kellett elhelyezni.
A motorházon kívül lángvisszacsapás-biztosítót kellett felszerelni.
Annak érdekében, hogy egy esetleges meghibásodás (repedés stb.) miatt bekövetkező véletlen gázfolyást Figyelemmel lehessen kísérni, gázvészjelzőt kellett felszerelni.
A technológiai biztonsággal és a baleset-megelőzéssel kapcsolatos vonatkozó rendelkezések betartása mellett fokozott figyelmet kell fordítani a működő gépberendezések közelében végzett munkára.
Gázzal végzett munkákat csakis a szükséges gyakorlattal és szakképzettséggel, érvényes technológiai biztonsági tanúsítvánnyal és tűzvédelmi tanúsítvánnyal rendelkező, minősített szakember végezhet.
A szállított gázban az oxigén és a metán (legalább 400 Nm3/h-s gázóra) mennyiségét kell
mérni.
A szívó és nyomóvezetékbe vákuum és nyomásmérő műszereket, és hőmérőket kellett
beépíteni az aktuális értékek ellenőrzésére.
Az esetleges meghibásodásból (törésből, stb.) eredő gázkiáramlás ellenőrzésére gázveszély
jelzőkészüléket kellett telepíteni.
A helyiség általános szellőztetését biztosítani kell.
A gépházon kívül visszalobbanás gátlót kell elhelyezni.
Az épület tűzvédelmi besorolása” A és önálló villámvédelemmel kellett ellátni.
A konténerek körül járdák kerültek kiépítésre.
A járdatömböket az ÚT 2-3.101:1993. számú szabvány előírásainak megfelelő földművön
helyezték el.
A járda betonrétege 12-15cm vastag C 16/20—32/FN soványbetonból készült kifele lejtéssel
az MSZ 4719. számú magyar szabványnak megfelelően.
A betonjárda dilatációval épül:
A telep ÉNY-i sarkában került elhelyezésre. A pb-gáztartály, valamint a tartály vb. alapja vb. alap alaprajzi mérete: 2,0x4,0m.